Įdomi juvelyrinių dirbinių simbolika

Įdomi juvelyrinių dirbinių simbolika

Kai dėvite papuošalą, tikriausiai daugiausia dėmesio skiriate tam, kaip jis dera prie jūsų aprangos arba ką jis sako apie jūsų stilių. Galbūt kai kurie papuošalai jums turi sentimentalią vertę, pavyzdžiui, močiutės perduotas žiedas. Nors papuošalai visada buvo būdas puošti kūną, jie taip pat turi svarbią reikšmę ir simboliką. Juvelyrinių dirbinių reikšmė skiriasi priklausomai nuo dirbinio, naudojamų medžiagų ir net šalies. Todėl įdomu susipažinti su skirtingų kultūrų papuošalų simbolika, kad geriau suprastume, kokius papuošalus naudojame.

Nefrito papuošalų reikšmė

Nefritui, kuris vadinamas Dangaus akmeniu, tenka svarbus vaidmuo kinų kultūroje. Nefritas simbolizuoja Yin ir Yang pusiausvyrą dėl akmens grožio ir kietumo balanso. Kinijoje už šį akmenį dažnai mokama daugiau nei už tauriuosius metalus, pavyzdžiui, auksą ir sidabrą, nes jis laikomas vertingiausiu šios kultūros akmeniu.

Tradiciškai nefrito papuošalai pasižymėjo magiškomis savybėmis, kurios, kaip manoma, saugojo nuo piktųjų dvasių, nesėkmių ir ligų. Net ir šiandien kinų šeimos dažnai dovanoja nefrito apyrankes kūdikiams, kad apsaugotų juos nuo nelaimių. Nefrito papuošalai taip pat reiškia ryšį su praeitimi, nes šis akmuo vaidino svarbų vaidmenį Kinijos istorijoje.

Nefrito akmens papuošalai dažnai perduodami iš kartos į kartą. Daugelyje kinų juvelyrinių dirbinių yra suapvalinti nefrito diskai su skylutėmis viduryje. Suapvalinta forma simbolizuoja dangų. Žmonės tiki, kad skylutės yra būdas kalbėtis su dievais, kad maldos pasiektų dangų. Šio stiliaus nefrito papuošalai tradiciškai naudojami laidotuvių metu, kad sujungtų dangų ir žemę. Nefritas turi teigiamą prasmę ir kitose kultūrose.

Turkio papuošaluose slypinti reikšmė

Turkis turi stiprią teigiamą reikšmę, tradiciškai simbolizuoja turtus ir prabangą. Šis akmuo randamas viso pasaulio juvelyriniuose dirbiniuose. Senovės kultūrose buvo tikima, kad turkis turi dvasinių galių. Toliau išvardytų kultūrų atstovai vertina turkį, tačiau kiekvienoje iš jų šio akmens reikšmė šiek tiek skiriasi.

 • Graikai: graikų kultūroje turkis buvo laikomas merginų tyrumo simboliu.
 • Persai: Senovės persams turkis simbolizavo dangų. Jie įvairiais būdais naudojo akmenį šiai idėjai išreikšti.
 • Tibetiečiai: Tibetiečiai simboliką kildino iš to, kad akmuo palaipsniui keičiasi iš mėlynos į žalią spalvą. Ši spalvos kaita simbolizuoja gyvenime įgyjamą išmintį bei svarbią gyvenimo ir mirties idėją. Tibetiečių kultūroje populiariausi papuošalai iš turkio – apyrankės ir pakabukai.

Šiuolaikinėse kultūrose turkis dėl savo teigiamų ir naudingų aspektų bei grožio vis dar užima svarbią vietą tarp papuošalų. Tikima, kad šis akmuo atveria širdį ir išvalo mintis, gerina bendrą savijautą ir gydo sielą. Kai kurie žmonės renkasi turkio juvelyrinius dirbinius savo dvasingumui sustiprinti.

Papuošalų iš karoliukų svarba

Papuošalai iš karoliukų paplitę net ir šiuolaikiniame mados pasaulyje, tačiau karoliukai vaidina svarbų vaidmenį daugelyje pasaulio kultūrų. Įvairiose kultūrose skiriasi karoliukų simbolika ir jų naudojimo būdai.

 • Senovės Egiptas: Senovės egiptiečiai nešiojo įvairius vėrinius, kurių kiekvienas turėjo skirtingą simboliką. Egiptiečių karoliukų papuošalus dažnai sudarydavo kelios karoliukų gijos, kurios būdavo nešiojamos ant kaklo. Skirtingos socialinės grupės, pavyzdžiui, šventikai, šventikės, šokėjos, faraonai ir aukštuomenė, nešiojo atitinkamo stiliaus vėrinius. Egiptiečiai taip pat kūrė paprastesnius karoliukų vėrinius, dažnai su integruotais amuletais.
 • Graikija: Graikijos kultūroje yra paplitę spalvoti karoliukai, vadinami komboloi, arba nerimo karoliukais. Stiklo arba gintaro karoliukai suveriami ant virvelių, kurių viename gale yra pagrindinius karoliukas, o kitame – kutas. Komboloi iš pradžių būdavo mazguotos virvelės. Už kiekvieną mazgelį graikai sukalbėdavo po maldą. Pradėjus nykti religinei simbolikai, komboloi tapo labiau streso malšinimo priemone arba pagalbine meditacijos priemone.
 • Afrika: Afrikoje karoliukais puoštų papuošalų amžius siekia tūkstančius metų, jie turi daug svarbių reikšmių ir panaudojimo būdų. Papuošalai yra statuso simbolis arba simbolizuoja priklausomybę tam tikrai genčiai. Kai kurie žmonės karoliukais puošiasi, o kiti juos naudoja kaip tam tikrą valiutą prekybai. Be to, karoliukų papuošalai atlieka svarbų vaidmenį daugelyje Afrikos religinių apeigų. Afrikoje karoliukai tradiciškai gaminami iš organinių medžiagų, pavyzdžiui, akmenų, kriauklių, dramblio kaulo, kaulo ir gintaro. Kenijoje kadaise karoliukai buvo gaminami iš stručio kiaušinių.

Bendrieji juvelyriniai simboliai

Papuošaluose dažnai sutinkama daug simbolių, kurių kilmė dažnai siejama su Viktorijos epocha, kai simbolizmas įsiliejo į juvelyrinių dirbinių pasaulį. Šiuo laikotarpiu taip pat klestėjo sodininkystė, todėl į juvelyrinių dirbinių dizainą buvo įtraukta daug augalų elementų. Daugelis Viktorijos epochoje paplitusių simbolių vis dar turi reikšmę šiandieniniuose juvelyriniuose dirbiniuose.

 • Kryžiai: Kryžiai dažnai vaizduojami ant visų rūšių papuošalų kaip krikščioniškojo tikėjimo ženklas. Žmonės nešioja kryželius norėdami parodyti savo tikėjimą ir priminti apie savo įsitikinimus.
 • Strėlės: Manoma, kad strėlė simbolizuoja meilę. Strėlės taip pat primena, kad reikia turėti jėgų ir drąsos judėti į priekį. Kartais jos simbolizuoja apsaugą.
 • Balandžiai: Ant papuošalo pavaizduotas balandis gali perteikti religinę žinią, simbolizuodamas Šventąją Dvasią. Kai kuriems balandis simbolizuoja taiką, meilę arba ištikimybę.
 • Drugelis: Drugelis simbolizuoja grožį, eleganciją ir džiaugsmą bei ilgą gyvenimą.
 • Susukta gyvatė: Viktorijos laikų papuošaluose susuktos gyvatės simbolizavo amžinybę. Panašaus dizaino yra ir apvalios formos ouroboros – gyvatė įsikandusi savo uodegą, taip pat simbolizuojanti amžinybę.
 • Pasaga: Kaip ir pasagos jūsų interjere, pasaga ant papuošalo simbolizuoja sėkmę.
 • Raktas: Raktas yra valdžios arba galios ką nors atrakinti simbolis. Dažnai jis simbolizuoja raktą nuo širdies, todėl šis simbolis siejamas su meile.
 • Drakonas: Drakonas yra svarbus kinų juvelyrikos dizaino simbolis. Jis simbolizuoja jėgą ir stiprybę. Manoma, kad drakonas suteikia apsaugą ir klestėjimą.

Ką simbolizuoja jūsų papuošalai?

Peržiūrėkite savo papuošalų kolekciją. Ar atpažįstate kai kuriuos įprastus įvairių kultūrų dizainus ar simbolius? Galbūt savo papuošaluose nuo šiol galėsite atrasti naują prasmę. Ar juvelyriniai dirbiniai jus sieja su jūsų pačių paveldu ir istorija? Kad ir kokia būtų tradicinė juvelyrinių dirbinių prasmė, daugelis žmonių juose ieško ir atranda savąją ypatingą prasmę, todėl papuošalai jiems tampa brangiu suvenyru, susijusiu su sentimentais.Autorinės teisės saugomos © kolje.lt