Vieni rečiausių brangakmenių pasaulyje

Vieni rečiausių brangakmenių pasaulyje

Vieni rečiausių brangakmenių pasaulyje

Šiandien pasaulyje žinoma per 300 natūralių brangakmenių rūšių. Greta brangakmenių (deimantų, rubinų, safyrų ir smaragdų) yra daugybė pusbrangių akmenų, kai kurie iš jų yra tokie neįtikėtinai reti, kad savo verte pranoksta daugelį populiariausiais ir vertingiausiais laikomų brangakmenių. Šiame straipsnyje norime jums pristatyti vienus rečiausių brangakmenių pasaulyje.

Grandidieritas

Grandidieritą pirmą kartą 1902 m. aprašė prancūzų mineralogas Alfredas Lacroix, atradęs jį Madagaskare ir pavadinęs prancūzų tyrinėtojo Alfredo Grandidier, Madagaskaro gamtos istorijos žinovo, garbei.

Šio itin reto mėlynai žalio mineralo rasta daugelyje pasaulio vietų, tačiau iki šiol tik Madagaskare ir Šri Lankoje rasta brangakmenio kokybę atitinkančių pavyzdžių. Daugelis žinomų akmenų yra skaidrūs, tačiau pats rečiausias ir todėl vertingiausias kada nors rastas egzempliorius buvo permatomas. Iš tiesų, iš pradžių manyta, kad tai kitas retas brangakmenis - serendibitas, nes tokios spalvos ir skaidrumo grandidieritas dar nebuvo atrastas. Tik atlikus ekspertizę buvo nustatyta, kad brangakmenis yra grandidieritas. Vėliau jis buvo parduotas už viešai neskelbiamą sumą.

Raudonasis berilas

Raudonasis berilas, dar vadinamas raudonuoju smaragdu, yra toks retas, kad Jutos geologinės tarnybos skaičiavimais kiekvienam 150 000 brangakmenių kokybės deimantų tenka vienas toks brangakmenis.

Grynas berilas yra bespalvis ir ryškius atspalvius įgauna tik dėl uolienoje esančių priemaišų: chromas ir vanadis suteikia berilui žalią spalvą; geležis suteikia mėlyną arba geltoną atspalvį, o manganas – sodriai raudoną spalvą.

Raudonasis berilas randamas tik Jutoje, Naujojoje Meksikoje ir Meksikoje, o dauguma rastų pavyzdžių yra vos kelių milimetrų ilgio - per maži, kad juos būtų galima pjaustyti ir šlifuoti. Pjaustyti brangieji akmenys paprastai būna mažesni nei vieno karato, o 2 ar 3 karatų raudonasis berilas laikomas išskirtiniu.

Tanzanitas

Tanzanitas yra graži mėlyna mineralo zoisito atmaina, taip pavadinta todėl, kad randama tik nedidelėje teritorijoje netoli Kilimandžaro kalno papėdės Tanzanijoje. Šis akmuo komerciniais kiekiais buvo atrastas tik XX a. septintajame dešimtmetyje. Nuo to laiko jo populiarumas labai išaugo, daugiausia dėka „Tiffany & Co“ kompanijos pastangų.

Terminis tanzanito apdorojimas labai aukštoje temperatūroje gali pagerinti mėlyną spalvą, todėl dauguma rinkoje esančių brangakmenių buvo apdoroti šiuo būdu, tačiau bet kuris tanzanitas, kuris nebuvo termiškai apdorotas ir natūraliai turi stiprią mėlyną spalvą, bus daug vertingesnis. Kadangi tanzanito randama tik vienoje nedidelėje vietovėje, tikėtina, kad jo vertė laikui bėgant kils; kai šios kasyklos bus ištuštintos, naujų akmenų rinkoje nebeliks - nebent bus rastas naujas šaltinis.

Painitas

Pirmą kartą painitą atrado britų gemologas Arthuras Charlesas Davy Painas 1951 m., o 1957 m. jis buvo pripažintas nauju mineralu. Daugelį metų egzistavo tik vienas tamsiai raudono kristalo pavyzdys, saugomas Britų muziejuje Londone, todėl tai buvo rečiausias pasaulyje brangakmenis. Vėliau buvo atrasti ir kiti egzemplioriai, nors iki 2004 m. vis dar buvo žinoma mažiau nei dvi dešimtys painito brangakmenių. Tačiau pastaraisiais metais keliose Mianmaro kasyklose buvo pradėta išgauti šiek tiek painito, ir dabar teigiama, kad yra žinoma daugiau kaip 1000 akmenų. Dėl šio brangakmenio retumo jis tapo itin vertingas, o vos už vieną karatą galima gauti daugiau kaip 60 000 USD.

Juodasis opalas

Opalai paprastai būna kreminės baltos spalvos, o jų išskirtinumą lemia vaivorykštės spalvų inkliuzai, kurie judant akmeniui atspindi šviesą. Juodieji opalai yra daug retesni, nes beveik visi jie randami kasyklose, esančiose Lightning Ridge vietovėje Naujajame Pietų Velse, Australijoje.

Kuo tamsesnis akmuo ir ryškesni inkliuzai, tuo jis vertingesnis. Vienas vertingiausių visų laikų juodųjų opalų yra „Aurora Australis“, kuris 1938 m. buvo rastas Lightning Ridge vietovėje. Šis 180 karatų opalas ypač vertinamas dėl savo didelio dydžio ir intensyvios arlekino spalvos; 2005 m. jis buvo įvertintas apie 763 000 USD.

Benitoitas

Benitoitas išgaunamas tik vienoje nedidelėje Kalifornijos vietovėje, netoli San Benito upės (iš čia ir kilęs pavadinimas), tačiau 2006 m. kasykla buvo uždaryta, todėl šis brangakmenis tapo dar retesnis.

Pirmą kartą brangakmenį apie 1907 m. identifikavo geologas George Louderback, jo spalva yra tamsiai mėlyna, o ypač įdomios savybės išryškėja kai jis florescuoja veikiamas UV spindulių.

1985 m. šis brangakmenis buvo paskelbtas oficialiu Kalifornijos valstijos brangakmeniu, nes, nepaisant to, kad jo pėdsakų randama Arkanzase, Japonijoje ir Australijoje, Kalifornija yra vienintelė vieta, kur jį galima išgauti. Kadangi rasti geros kokybės ir pakankamo dydžio benitoitą yra retenybė, atviroje rinkoje jis gali būti labai brangus - už gerai nušlifuotą daugiau kaip 2 karatų benitoitą galima gauti daugiau kaip 10 000 USD už karatą.

Šie reti brangakmeniai nėra vieninteliai pasaulyje. Tarp jų taip pat verta paminėti ir „Paraiba“ turmaliną, aleksandritą, tafeitą, larimarą, musgravitą ir kitus retus bei ypatingo grožio brangakmenius, kurie neretai pavirsta neįkainojamais juvelyriniais dirbiniais.Autorinės teisės saugomos © kolje.lt