Titanas ir iš šio metalo gaminami juvelyriniai dirbiniai

Titanas ir iš šio metalo gaminami juvelyriniai dirbiniai

Iš titano gaminami penkių rūšių papuošalai: auskarai, vėriniai, apyrankės, žiedai ir segės. Titanas turi daug savybių, dėl kurių jis puikiai tinka juvelyriniams dirbiniams gaminti. Šis metalas yra tvirtas, elastingas, lankstus, hipoalerginis ir lengvai apdorojamas. Juvelyriniai dirbiniai paprastai gaminami iš titano ir plieno arba nikelio kompozito.

Titanas – ką naudinga žinoti

Yra daug teiginių apie titano papuošalų gydomąją vertę. Nors tai patvirtinančių mokslinių įrodymų nėra, iš šio metalo pagaminti papuošalai išsiskiria ypatingu blizgesiu ir labai gerai atspindi šviesą. Vizualiai titanas yra labai patrauklus, kai derinamas su spalvotais akmenimis, auksu ar sidabru. Toks derinys gali pakelti dvasią ir pagerinti bendrą nuotaiką.

Titano natūrali spalva yra pilkai sidabrinė, tačiau jį galima anoduoti keliomis spalvomis, taip pat apdoroti juodais deimantais, kad jis atrodytų blizgiai juodas.

Titanas yra labai atsparus lenkimui, įtrūkimams ir įbrėžimams. Į titaną inkrustuoti akmenys paprastai laikosi labai tvirtai ir neiškrenta. Didelis titano tvirtumas leidžia naujoviškai ir subtiliau įtvirtinti akmenis nei tradiciniai minkštesni juvelyriniai metalai. Taip pat titanas yra labai lengvas. Jo nedidelis svoris kai kuriuos žmones gali net nustebinti. Jis apibūdinamas taip, tarsi jo net nebūtų. Dėl šios priežasties vartotojai vis dažniau renkasi juvelyrinius dirbinius, pagamintus iš titano.

Titanas, net ir didesnio stiprumo lydinio, taip vadinamo „lėktuvų klasės titanu“, yra puikiai biologiškai suderinamas. „Lėktuvų klasės titanas“ dažniau naudojamas chirurginiams implantams ir dantų jungiamosioms detalėms nei grynas titanas, nes yra atsparesnis. Titanas iki šiol yra vienintelė žinoma „svetima“ medžiaga, prie kurios prisitvirtina gyvi audiniai.

Juvelyriniai dirbiniai iš titano

Titano auskarai neturi turėti nerūdijančio plieno smeigtuko, kaip tai įprasta kitų sudėtinių metalų auskarams. Viena iš titano savybių - mažas žmogaus odos dirginimo lygis. Būtent dėl šios savybės jis dažnai naudojamas medicininių implantų ir chirurginių instrumentų gamyboje.

Renkantis vėrinį iš titano rekomenduojama pasidomėti, kiek procentų titano yra vėrinio sudėtyje. Svarbu, kad kaina atspindėtų kitų metalų, pavyzdžiui, plieno ir nikelio, kiekį, esantį vėrinyje. Ypač reikėtų atkreipti dėmesį į nikelio kiekį vėrinyje, nes šis metalas gali dirginti odą.

Titano apyrankės paprastai būna gana plačios, bangelės tipo, viename gale su skylute ir vientisu metaliniu žiedu. Ant šio tipo apyrankės paprastai būna labai nedaug papildomų detalių, nes pati medžiaga yra tikrasis patrauklumas.

Titano žiedai vis dažniau naudojami kaip alternatyva nikeliui, plienui ir sidabrui. Iš platinos gaminamų juvelyrinių dirbinių sudėtyje dažnai būna dalis titano, kuris sustiprina jų spindesį ir blizgesį.

Vis dažniau įgudę meistrai naudoja titaną segėms ir smeigtukams gaminti. Šiam tikslui jie naudoja titano derinys su spalvoto stiklo, spalvoto plastiko ir kitų rūšių karoliukais bei spalvotais akmenimis. Šios rūšies titano papuošalai ypač populiarūs dėl jų unikalaus dizaino. Tačiau labai svarbu atidžiai įvertinti dirbinio kokybę ir įsitikinti, kad brangakmeniai gerai laikytųsi  pritvirtinti prie titano.

Rinkdamiesi titano papuošalus, būtinai palyginkite skirtingų tiekėjų ir dizainerių galinius, kad įsitikintumėte, jog už savo pinigus gausite geriausią vertę. Atminkite, kad teiginiai apie titano papuošalų naudą sveikatai dažnai lydi titano papuošalus siekiant pateisinti aukštesnes jų kainas. Todėl kur kas geriau juvelyrinius dirbinius rinktis pagal estetiką, dizainą ir patrauklumą.

Pabaigai

Titanas yra patvarus, įperkamas ir gražus metalas, todėl jis yra puikus pasirinkimas juvelyriniams dirbiniams. Kaip gana nauja prekė juvelyrikos pramonėje, titanas kelia didelį susidomėjimą. Nuo jo pasirodymo 1990 m. šio metalo naudojimas ir paklausa tik didėjo.Autorinės teisės saugomos © kolje.lt