Pakabukų simbolizmas: kokią prasmę slepia skirtingų rūšių pakabukai

Pakabukų simbolizmas: kokią prasmę slepia skirtingų rūšių pakabukai

Kultūrinių simbolių naudojimas juvelyriniuose dirbiniuose nėra naujas dalykas, tik pastaruoju metu jis labai išpopuliarėjo. Taigi, jei domina religinė, kultūrinė ar kitokia ikonografija, kurią galima įtraukti į savo įvaizdį per juvelyrinius dirbinius, norime jus supažindinti su kai kuriomis iš dažniau pasitaikančių pakabukų reikšmių.

Kryžius

Istorijoje būta daugybės kryžių, nors dažniausiai jie siejami su krikščionių tikėjimu. Jėzus Kristus buvo nukryžiuotas ant kryžiaus. Iki II a. šis simbolis nebuvo plačiai nešiojamas. Buvo tikima, kad kryžiaus nešiojimas padeda apsisaugoti nuo nelaimių ar demoniškų jėgų. Kryžiaus simbolis egzistavo ir iki krikščionybės. Kryžiai simbolizavo keturis elementus - ugnį, vandenį, žemę ir orą, taip pat šiaurės, pietų, rytų ir vakarų kryptis. Panašios formos simbolių turėjo daugelis kultūrų.

Kryžius vaizduojantys papuošalai buvo nešiojami kaip tikėjimo ženklas ir dažnai dovanojami draugų, šeimos narių ar mylimųjų. Kryžiai taip pat buvo naudojami alternatyviose mados kultūrose, įskaitant baikerių, pankų ar gotų. Iš pradžių kryželiai buvo nešiojami pakabukuose ir rožančiuose, tačiau šiandien kryželių galima rasti visų formų papuošaluose. Kryželiai yra populiarus vestuvinių papuošalų priedas. Kitos įprastos formos, kartais naudojamos kartu su kryželiais, yra širdelės, gėlės ir paukščiai (balandžiai).

Ankhas

Ankhas (egip. anḫ), dar vadinamas Nilo raktu, kilpiniu arba ąsotuoju kryžiumi, yra geriausiai pažįstamas egiptiečių hieroglifas. Šis simbolis reiškė gyvybę, tiksliau - amžinąjį gyvenimą. Jis buvo derinamas su papildomais papuošimais - kitais hieroglifais, skarabėjais ir sparnais. Ankhai kartais buvo nešiojami kaip talismanai, skatinantys ilgaamžiškumą. Šis simbolis populiarus žiedų, vėrinių, pakabukų, auskarų ir apyrankių, įskaitant viršutinės rankos dalies apyrankes, primenančias egiptiečių madą, gamyboje.

Gyvybės medis

Daugelyje kultūrų vaizduojamas gyvybės medis dažnai simbolizavo ryšį tarp trijų pasaulių - dangaus, žemės ir požemio. Krikščionims gyvybės medis buvo Edeno centre. Skandinavai turėjo Yggdrasilį, o majai - Yaxche, kurio didžiausios šakos laikė atitinkamų dievų namus. Egiptiečiams gyvybės medžiu buvo šventasis platanas, jungiantis gyvybės ir mirties sąvokas. Medžiai buvo naudojami mirčiai ir atgimimui vaizduoti dėl žiemos belapiškumo ir pavasario žydėjimo ciklo. Medžiai buvo vaizduojami ne tik kaip dievybių namai, bet ir kaip patys dievai. Be religinių aspektų gyvybės medis dažnai interpretuojamas kaip įsišaknijimas, tvirtas pamatas, nuo kurio galima pasiekti ar siekti, šakotis, kad būtų galima mokytis ir augti kaip asmenybei. Medis yra ir šeimos simbolis – jo šakos simbolizuoja augančią šeimą ir jos narių tarpusavio ryšį.

Gyvybės medį, kaip gamtos simbolį, lengva naudoti papuošalų gamyboje. Gyvybės medis dažnai vaizduojamas su kitomis gamtos formomis, pavyzdžiui, drugeliais, lapais, paukščiais ir kt. Kitų konkrečių geografinių vietovių simbolių įtraukimas išryškina atitinkamo regiono kultūrines interpretacijas.

Angelo sparnas

Angelo sparnas yra ypatingas, nes jis simbolizuoja apsaugą, tyrumą, drąsą ir harmoniją. Angelai siejami su laime, viltimi ir tikėjimu. Sakoma, kad kiekvienas žmogus turi savo angelą sargą. Angelo sparnų reikšmė priklauso nuo žmogaus, kuris nešioja tokį pakabuką. Kai kuriems žmonėms angelo sparnų formos pakabukas ar papuošalas galbūt primena, kad jų nematomas globėjas yra visada šalia. Angelo sparnai kartais būna plačiai išskleisti, tarsi būtų pasiruošę skristi, o kartais nukreipti žemyn. Sunkiomis gyvenimo akimirkomis angelo sparnai primena, kad nesame vieni ir turime savo globėją, kuris mumis rūpinasi.Autorinės teisės saugomos © kolje.lt