Deimantai: keli įdomūs ir reti faktai

Deimantai: keli įdomūs ir reti faktai

Pirmieji deimantai

Daugelis deimantų susiformavo prieš daugiau nei 900 mln. metų, tačiau pirmieji deimantai buvo rasti tik IV a. pr. Kr. Indijoje. Legendiniu Šilko keliu jie pasiekė Kiniją ir kitas pasaulio šalis. Pradžioje žmonės juos labiau vertino kaip pjovimo įrankius (dėl jų didelio kietumo) ir talismanus nei kaip papuošalus. Laikui bėgant dėl savo ypatingo spindesio ir atsparumo jie tapo itin vertinami.

Įdomu tai, kad iki pat XVIII a. žmonės manė, kad Indija yra vienintelis deimantų šaltinis, tačiau 1866 m. Pietų Afrikoje buvo rastas pirmasis daugiau nei 21 karato deimantas. Tai sukėlė didelę revoliuciją visoje deimantų rinkoje ir labai greitai Afrika virto pagrindine deimantų tiekėja pasaulyje.

Ir nors ilgą laiką pagrindine ir vienintele deimantų tiekėja pasaulyje buvo Indija, šiandien Indijos deimantų rinka yra nedidelė. Šiomis dienomis kur kas daugiau deimantų yra iškasama Rusijoje, Kanadoje ir į pietus nuo Sacharos esančiose Afrikos šalyse. 

Didžiausias deimantas

Didžiausias visų laikų deimantas yra Cullinano deimantas. Šis ypatingai didelis deimantas sveria daugiau nei 621 gramą. Ilgus metus jis Londone išbuvo neparduotas, tačiau galiausiai jį įsigijo Transvalio vyriausybė ir padovanojo Didžiosios Britanijos karaliui Edvardui VII. Britų karališkoji šeima pasamdė Amsterdamo įmonę „Royal Asscher Diamond Company“, kuri jį supjaustė į 105 atskirus deimantus.

Ir nors Cullinano deimantas yra pats didžiausias kada nors rastas deimantas pasaulyje, jis nėra didžiausias brangakmenis. Šis titulas priklauso neįtikėtino grožio ir dydžio Bahijos smaragdui. 2001 m. Brazilijoje jį aptiko kalnakasiai, kurie iš karto suprato, kad tai yra milžiniškas brangakmenis. Jis svėrė apie 340 kg.

Kodėl deimantai naudojami sužadėtuvių žieduose?

Ar kada nors buvote susimąstę, kodėl tiek daug sužadėtuvių žiedų turi juose inkrustuotus deimantus? Ne? Tada šis faktas jus tikrai nustebins!

Dar XX a. ketvirtajame dešimtmetyje mažiau nei 10 % sužadėtuvių žiedų buvo puošiami deimantais. Tuo tarpu XX a. dešimtajame dešimtmetyje sužadėtuvių žiedų su deimantais skaičius išaugo net iki 80 %! Kyla klausimas, kas gi pasikeitė per tuos 60 metų?

Atsakyti į šį klausimą gali „De Beers“. Ši didžiulė deimantų kompanija sugalvojo pasitelkti labai išradingą rinkodaros strategiją. Jos pagalba „De Beers“ siekė, kad sužadėtuvių žiedai su deimantais taptų labai geidžiami ir smarkiai išpopuliarėtų. Būtent iš čia kildinamas jau klasika tapęs reklaminis šūkis, kuris skelbia, kad „deimantai yra amžini“.

Taigi, kuo gi deimantai tokie ypatingi? Visų pirma jie yra milijonų metų amžiaus ir jų beveik neįmanoma sulaužyti. Dėl to jie yra tiesiog nepriekaištingas amžinos meilės ir amžino dviejų vienas kitą branginančių žmonių ryšio simbolis, kuris ir randa sau vietą sužadėtuvių žieduose.

Deimantus galima užauginti laboratorijose

Ar žinojote, kad dar XX a. šeštajame dešimtmetyje žmonės atrado būdą, kaip gaminti deimantus dirbtiniu būdu laboratorijose? Tokie sintetiniai deimantai savo chemine sudėtimi yra identiški organiniams deimantams. Tačiau jie yra ir šiek tiek pigesni už natūralius deimantus. Tačiau tikrų deimantų sertifikatų jie neturi.

Taigi, kai kurie žmonės dėl etinių ir ekonominių priežasčių yra mieliau linkę pasirinkti sintetinius deimantus nei pirkti iškastinius deimantus. Deimantų susiformavimui gamtoje reikia karščio, slėgio ir daugybės laiko. Laboratorijose šis procesas gerokai sutrumpėja – čia jie gaminami karštoje ir aukšto slėgio aplinkoje, kurioje susiformuoja vos per kelias dienas.

 Autorinės teisės saugomos © kolje.lt